Gülin Dede Tekin

Gülin Dede Tekin

 4 yillar once

1981 İstanbul doğumlu. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite sürecinde tiyatro kulübünde yer aldı. 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım bölümünde tamamladığı ‘Heterotopik Bir Mekân Olarak Tiyatro Sahnesi; Uyumsuz Tiyatro’ başlıklı tezinde teatral mekanın gelişimini ve Samuel Beckett’ın Godot’u Beklerken, Harold Pinter’in Git Gel Dolap ve Jean Jenet’in Balkon oyunlarını heterotopik mekân bağlamında inceledi. Aynı yıl kişisel blogunda izlediği oyunlarla ilgili eleştiriler yazmaya başladı. Yazıları aynı zamanda Mimesis ve Tiyatro Dünyası gibi sitelerde de yayınlandı. 2012 yılında Time Out İstanbul Dergisi’nde oyun eleştirileri ve röportajlardan sorumlu tiyatro yazarı olarak freelance çalışmaya başladı. 2015 yılında düzenli olarak Bantmag’de yazmaya başladı. Yine 2015 yılında Açık Radyo’da başladığı ‘Tezahür’ isimli radyo programında tiyatronun yerel veya politik, maddi ya da manevi sorunlarını, az görünür ekiplerini, festivallerini ön plana çıkarmaya çabalıyor. Ayrıca Hürriyet, K24 gibi çeşitli dergilerde düzenli olmayan şekilde oyun yazıları yazıyor. Gülin Dede Tekin, 2004 yılından bu yana aralıksız olarak mimarlık yapmaya da devam etmektedir.

  gulindede@gmail.com

Takip Etme (0)

Takipciler (0)

EFSUNLU ŞEHRİN EFSUNLU HİKÂYESİ

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın heyecanla beklenen yeni oyunu ‘Kalabalık Duası’nı, yönetmeni Güray Dinçol, yazarı Volkan Çıkıntıoğlu...

Daha fazla

FEMİNİST BİR BAŞKALDIRI: IO

Bu yıl 30. yılını kutlayan Studio Oyuncuları’nın kurucularından Şahika Tekand ile çiçeği burnunda tragedyası ‘IO’yu konuştuk.

Daha fazla

‘DANSÖZÜN HİKÂYESİ GÖVDESİDİR ÇÜNKÜ’

Sezonun fısıltı gazetesi ile gitgide yükselen yıldızı ‘Dansöz’ü, Sezen Keser ve Şâmil Yılmaz ile konuştuk.

Daha fazla