TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ, YILIN EN İYİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ, YILIN EN İYİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ, YILIN EN İYİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirleyip 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladığı ödüller, 21 Nisan Cuma günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Bu yıl 26. kez düzenlenen ve sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği TEB Ödülleri töreni, Gülriz Sururi, Dilek Türker, Tijen Par, Engin Uludağ, Tilbe Saran, Şahika Tekand, Selçuk Borak, Nergis Öztürk’ün de aralarında bulunduğu geniş bir kitleyi Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde buluşturdu.

TEB 2017 Onur Ödülü, barış için girişimlerinden dolayı Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’ı temsilen yine üniversiteden bu gerekçeyle koparılan Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.

TEB Özel Ödülü, “Şatonun Altında” performansıyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü, Studio Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”e, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran’a ve Tiyatro iN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.

TEB Ankara Temsilciliği’nin belirlediği şekilde Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü İpek Atagün Gezener'e,  Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Murat Çıdamlı’ya, Onur Ödülü ise Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya 5 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’de düzenlenecek törenlerle verilecek.